Porady

Prysznic bez brodzika w bloku – czy to dobry pomysł?

prysznic bez brodzika

Prysznic bez brodzika w bloku jest coraz częstej wybierany przez inwestorów zarówno w małych, jak i większych łazienkach. Brak konieczności zamontowania brodzika stwarza duże możliwości aranżacyjne. Można bardziej wyeksponować kabinę, nadając jej dekoracyjnego charakteru. Montaż powinien być jednak dobrze przemyślany i właściwie wykonany. Brak spadku podłogi w kabinie i niewłaściwa hydroizolacja może przynieść więcej szkody niż pożytku.

brodzik podpłytkowy z odpływem liniowym
Brodzik podpłytkowy firmy Schedpol model Base S4, ze zintegrowanym odpływem liniowym.

Prysznic bez brodzika – niezawodna funkcjonalność i elegancja

W małych łazienkach wykorzystuje się rozwiązania, które mają za zadanie powiększenie optycznie wnętrza. Prysznic bez brodzika sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne i większe niż w rzeczywistości. Podłoga staje się jednolita i brak jest elementów, które skupiają wzrok.

Kabina prysznicowa bez brodzika wygląda nie tylko elegancko, ale zapewnia również wysoki komfort użytkowania. Umożliwia wygodne korzystanie z prysznica. Brak progu ułatwia wchodzenie i wychodzenie, co ma szczególnie znaczenie w przypadku dzieci i osób starszych.

Takie rozwiązanie cechuje się dużą uniwersalnością. Sprawdzi się idealnie w przypadku łazienek z wnękami o niestandardowych kształtach i rozmiarach. Wszystko jest tak naprawdę kwestią doboru odpowiednich drzwi do kabiny prysznicowej. Wielkość prysznica może być dowolna, co pozwala na dopasowanie go do metrażu pomieszczenia. Można wykonać prysznic na całą szerokość łazienki, dzięki temu będzie on bardzo duży i wygodny w użytkowaniu nawet przez dwie osoby. Możliwości aranżacyjne w tym zakresie są niemalże nieograniczone.

brodzik podpłytkowy z odpływem liniowym
Brodzik podpłytkowy firmy Schedpol, model Slim Lux (S1), ze zintegrowanym odpływem liniowym slim.

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika

Wiele osób boi się zdecydować na montaż prysznica bez brodzika w bloku ze względu na ryzyko zalania dolnej kondygnacji. Dlatego jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, najlepiej montaż powierzyć doświadczonym fachowcom. Kabina prysznicowa wymaga zainstalowania odpowiedniego odpływu wody. Wybór odpływu powinien być uzależniony od specyfiki bloku. Warto wziąć pod uwagę możliwości wykonania wylewki i grubości samego stropu. Najłatwiej zamontować prysznic bez brodzika w łazience zlokalizowanej na parterze. Jej strop oraz izolacja są co do zasady grubsze od tych zlokalizowanych na wyższych partiach. Dużo łatwiej ukryć instalację kanalizacyjną pod podłogą. W bloku przy cienkim stropie możemy również wykonać odpływ ścienny. Kanalizację montujemy w ścianie przylegającej do kabiny. Poleca się, aby podłoga z płytek w kabinie wykonywać z minimum 2% spadkiem, aby umożliwić efektywne odprowadzanie wody do kanalizacji.

Ważny jest również montaż odpowiedniego wpustu w płytkach. Jego wydajność powinna być większa od wydajności baterii prysznicowej. Woda musi być na bieżąco odprowadzana z powierzchni podłogi. Dzięki temu prysznic bez brodzika w bloku jest łatwiejszy do utrzymania w czystości niż tradycyjny brodzik. Wszelkie zabrudzenia czy osad z łatwością usuniemy z płytek ceramicznych, ułożonych na podłodze kabiny. Odpowiedni spad podłogi zapobiega wydobywaniu się wody poza dalszą część łazienki.

Decydując się na prysznic bez brodzika w bloku, należy pamiętać o wykonaniu odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Hydroizolacja tworzony się tuż pod płytkami podłogowymi. Używa się w tym celu specjalnej folii w płynie bądź masy izolacyjnej. Warto, aby montaż prysznica zaplanować krok po kroku, tak aby cały proces izolacji przeprowadzić z dużą starannością, na odpowiednio wcześniej wysuszonym podłożu.

brodzik z odpływem liniowym
Brodzik podpłytkowy marki Schedpol, model Base (S4), ze zintegrowanym odpływem liniowym (krótszy bok).
brodzik z odpływem liniowym
Brodzik podpłytkowy marki Schedpol, model Base (S4), ze zintegrowanym odpływem liniowym (dłuższy bok).
brodzik z odpływem punktowym
Brodzik podpłytkowy marki Schedpol, model Base (S4), ze zintegrowanym odpływem punktowym (środek).