Porady łazienkowe

Łazienka z dwiema umywalkami – jak ją urządzić?

łazienka z dwiema umywalkami

Urządzanie łazienki to proces wieloetapowy. Jeszcze przed rozpoczęciem prac musimy dokładnie wszytko przemyśleć, tak by efekt był nie tylko spójny, ale doskonale odpowiadał indywidualnym potrzebom domowników. W większości domów zazwyczaj z tej samej łazienki korzystają wszyscy członkowie rodziny. Problem pojawia się wówczas, gdy wnętrze nie jest do tego dostosowane. Rozwiązaniem może być łazienka z dwiema umywalkami, która podniesie komfort użytkowania wnętrza.

dwie umywalki w łazience

Dwie umywalki do małej łazienki

Powierzchnia każdej łazienki jest inna i tak naprawdę nie ma jednego uniwersalnego projektu. Małą łazienkę możemy urządzić pomysłowo i wygodnie, wszystko zależy od zastosowanych rozwiązań aranżacyjnych. Wbrew pozorom nie potrzebujemy dużej przestrzeni – tylko dobrego zagospodarowania miejsca oraz doboru odpowiedniej ceramiki i mebli. Łazienka z dwiema umywalkami musi być wystarczająco długa. Dla każdej z umywalek będziemy potrzebowali miejsca do montażu. Dodatkowo należy zarezerwować wolną przestrzeń wokół urządzenia, tak aby móc swobodnie z niego korzystać.

Standardowe rozmiary umywalek mieszczą się w przedziale 50-60 cm, ale są też produkty, których szerokość nie przekracza 45 cm. Te małe modele przeznaczone są do niedużych łazienek. Projektując  wnętrze, takie jak łazienka z dwiema umywalkami, musimy pamiętać, aby na jedną umywalkę przeznaczyć ok. 70 cm. Poleca się, aby montować drugą umywalkę z minimum 30-centymetrowym odstępem. Chcąc zapewnić komfort użytkowania, bezpośrednio przed umywalką należy zostawić ok. 100 cm wolnej przestrzeni. Odległość umywalki od bocznej ściany lub innych elementów wyposażenia musi wynosić co najmniej 30 cm.

Duża łazienka z dwiema umywalkami

Duże pomieszczenie daje o wiele większe możliwości aranżacyjne niż ciasna łazienka. Podczas jego projektowania nie musimy przykładać, aż  tak dużej wagi do tego, aby jej metraż być maksymalnie wykorzystany. W dużej łazience, z której często jednocześnie korzysta  kilka osób, dwie umywalki sprawdzą się idealnie. Podniosą komfort i usprawnią codzienne czynności higieniczne wieloosobowej rodziny. Do dużych łazienek warto wybrać umywalki w większych rozmiarach: 80 cm  czy 90 cm. Zestaw może składać zarówno z dwóch umywalek nablatowych, jak i tych wpuszczanych w blat, podblatowych czy meblowych. Najczęściej wybierane są dwie umywalki tego samego rodzaju. Wszystko jednak zależy do preferencji inwestorów.

Grohe Cube Ceramic – Umywalka Wisząca 80cm

lazienka z dwiema umywalkami 1

Łazienka z dwiema umywalka sprawdzi się w przypadku par. Każdy z partnerów będzie mógł dowolnie zagospodarować własną umywalkę według swoich potrzeb: ustawić przybory, które będą niezbędne podczas codziennych czynności. Dwie umywalki dają również szersze możliwości aranżacyjne w zakresie doboru luster. W łazience możemy umieścić jedno duże lub dwa mniejsze lustra, które nadadzą oryginalnego charakteru wnętrzu. W przypadku małej łazienki poleca się montaż dużej tafli, która nie tylko będzie funkcjonalna, ale również optycznie powiększy wnętrze.  Bardzo modnym rozwiązaniem jest wykorzystanie w aranżacji lustra okrągłego czy o owalnym kształcie.

Decydując się na dwie umywalki w łazience, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami: zakup umywalek, armatury, odpływów i ceną montażu. Musimy uwzględnić również zakup dodatkowej szafki oraz lustra. Warto jednak ponieść ten koszt ze względu na większy komfort i wygodę użytkowania wnętrza. Przestrzeń będzie służyć nam latami, musi być więc odpowiednio zagospodarowana.