Porady łazienkowe

Jaka wanna najlepsza? Akrylowa, stalowa czy konglomeratowa?

jaka-wanna-najlepsza-1

Wybór wanny jest podyktowany wieloma aspektami praktycznymi. Wanna pozwoli na łatwe zrelaksowanie się po ciężki dniu pracy. W razie potrzeby zamieni się w ekskluzywne spa bądź będzie służyła jako basen dla dzieci. Takich wrażeń nie dostarczy żadna kabina prysznicowa. Problem bardzo często pojawia się podczas wyboru idealnego modelu wanny. Żeby ułatwić Wam decyzję, przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek jaka wanna najlepsza do łazienki.

Wanna rodzaje

Jaka wanna najlepsza? Trudno jest wybrać najlepszy model  bez poznania rodzajów. Jest ich kilka. Wanny możemy pogrupować według różnych kryteriów np. ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane czy posiadany kształt.

Rodzaje wanien  – materiał wykonania:

Wanna akrylowa

Wykonana jest z polimetakrylanu metylu. Można spotkać też produkty z dodatkiem poliestrelu bądź włókien szklanych. Materiał jest lekki, łatwo się formuje, dlatego wanny są dostępne w różnych kształtach i wzorach. Zaletą jest to, że  akryl jest cichy podczas użytkowania oraz odporny na wszelkiego rodzaju przebarwienia. To w modelach tego typu montowany jest hydromasaż. Charakteryzują się one lepszą termoizolacją, dłużej trzymają temperaturę niż np. wanna stalowa. Niestety akryl ma również swoje wady, np. jest podatny na zarysowania. Nie poleca się używania środków ściernych, które niszczą strukturę wanny. Na zarysowanej powierzchni łatwiej osiadają się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Trudniej je potem doczyścić i wanna wygląda bardzo niestatycznie. Konieczna jest więc właściwa konserwacja produktu.

jaka wanna wolnostojąca najlepsza

Zobacz produkt: Emporia Marlene

Wanna stalowa

Dostępna również pod nazwą jako wanna emaliowana czy blaszana. Wykonana jest z blachy stalowej. Stal pokrywana się emalią w kilku warstwach. Dzięki wypalaniu w wysokiej temperaturze farba oraz stal trwale łączą się ze sobą. Emalię można z łatwością czyścić środkami czyszczącymi zawierającymi granulki bez ryzyka porysowania powierzchni. Produkt zachowuje też trwały kolor oraz dużą stabilności. Nie odkształca się podczas nacisku, co ma niekiedy miejsce w przypadku użytkowania produktów akrylowych. Wybierając wannę stalową, musimy być świadomi, że jeśli wybierzemy emalię złej jakości łatwo ją można odbić i wtedy powstaną odpryski. Warto postawić na sprawdzonych producentów.

jaka wanna stalowa najlepsza

Zobacz produkt: Kaldewei Conoduo

Wanna konglomeratowa

Produkt powstaje na skutek łączenia dwóch lub kilku materiałów np. kwarcu oraz akrylu, dzięki temu łatwo się go czyści oraz lepiej trzyma ciepło. Barwy i kształty  są bardzo różne, co ułatwia aranżację łazienki według własnego pomysłu i potrzeb. Jeśli decydujemy się na ten produkt, musimy pamiętać, że wanny z konglomeratu wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji. Chcąc, aby materiał nie stracił swojego połysku, dobrze jest wybrać preparatu dedykowanej danej powierzchni.

Wanna żeliwna

Wanny żeliwne posiadają klasyczne wzornictwo, idealnie wpisujące się w łazienki typu retro. Obecnie rzadko są spotykane ze względu na dużą cenę. Największą zaletą tego typu wanien jest ich ponadczasowa trwałość. Materiał jest praktycznie niezniszczalny i zachowuje swoje właściwości na długie lata.

Rodzaje wanien według kształtu:

Wanna prostokątna

Wanna prostokątna posiada wszystkie kąty prosty. To najbardziej uniwersalny model, który można spotkać w naszych łazienkach. Występuje w wielu rozmiarach, dzięki temu z łatwością można go dopasować do każdej przestrzeni. Bez problemu zamontujemy ją we wnęce, narożniku czy przy ścianie.

Wanna okrągła

Wanna okrągła i wanna owalna montuje się jako wanny wolnostojące. Można je zamontować również jako wanny przyścienne. Wanna wolnostojąca idealnie sprawdzi się w większych łazienkach, które wyeksponują jej walory dekoracyjne. Z reguły montuje się ją na środku wnętrza. Trzeba jednak pamiętać o konieczności wykonania odpowiednich przyłączy w podłodze.

Wanna narożna

Ten model występuje w katalogach również jako wanna rogowa. Może zamontować w niej hydromasaż, idealny do relaksu po ciężkim dniu pracy. Posiada specjalne dysze do masażu wodnego, umieszczane są w zależności od modelu na dnie bądź na bokach.

Podsumowując, urządzenie idealnej łazienki wymaga odpowiedniego dobrania poszczególnych elementów, odpowiadających potrzebom przyszłych użytkowników. O tym, jaka wanna najlepsza będzie do naszej łazienki, decydować będą różne czynniki, takie jak materiał czy kształt. Warto poznać poszczególne rodzaje, ich zalety oraz  wady, aby wybrać model spełniający nasze oczekiwania.