Porady łazienkowe

Bateria prysznicowa z termostatem – działanie, modele

bateria-prysznicowa-z-termostatem-1

Aranżacja strefy natryskowej w łazience to nie tylko zakup kabiny prysznicowej, ale również dobór odpowiedniej baterii prysznicowej. To od niej będzie zależał komfort naszej kąpieli. Nowoczesnym rozwiązaniem jest bateria prysznicowa z termostatem, która pozwoli na zaoszczędzenie zużywanej wody i ograniczy ryzyko oparzeń. Czym dokładnie jest bateria termostatyczna, jak działa i jakie modele będą najlepsze? Sprawdźmy!

Bateria prysznicowa z termostatem –  jak działa?

Bateria termostatyczna jest jednym z rodzajów baterii łazienkowych.  Gwarantuje stałą temperaturę wypływającej wody, nawet podczas zmiany ciśnienia w instalacji. W przeciwieństwie do zwykłych modeli nie musimy czekać, aż woda będzie wystarczająco ciepła. Dzięki głowicy termostatycznej następuje sprawne mieszanie zimnej i gorącej wody tak, aby uzyskać właściwą dla użytkownika temperaturę. Temperatura regulowana jest za pomocą specjalnego pokrętła. Najczęściej pożądaną wartością będzie 38 stopni Celsjusza, ale regulacja możliwa jest również w innych granicach np. 15 czy nawet 60 stopni Celsjusza.

bateria z termostatem grohe

Termostat chroni przed poparzeniem odcinając gorącą wodę, gdy jej temperatura przekroczy wybraną wartość. Bateria prysznicowa z termostatem posiada dodatkowe zabezpieczenie przeciw przypadkowemu podwyższeniu temperatury wody. Z tego względu baterie termostatyczne wybierane są przez osoby dbające o bezpieczeństwo swoich najbliższych. Baterie z termostatem idealnie sprawdzają w strefach prysznicowych, gdzie ilość zużywanej wody jest duża i zależy nam na szybkim uzyskaniu strumienia o pożądanej temperaturze. Oprócz baterii prysznicowych wyróżniamy również wannowe, umywalkowe, bidetowe czy kuchenne. Można też wybierać między baterią na- bądź podtynkową.

O czym warto pamiętać podczas zakupu?

Podczas zakupu wiele osób kieruje się kwestiami wizualnymi. Oczywiście design jest istotny, ale nie zawsze idzie z wartością użytkową. Idealna bateria prysznicowa z termostatem powinna być praktyczna, trwała i łatwa w czyszczeniu. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na głowicę. Baterie wyposażone w ceramiczną głowicę są trwalsze od uszczelkowych. Kolejna kwestia to korpus. Najtrwalsze produkty wykonuje się z mosiądzu, niklu czy stali szlachetnej. Zakup baterii termostatycznej jest swoistą inwestycją. Cenny są znacznie wyższe od zwykłych baterii prysznicowych. Jednak w perspektywie długoterminowej zyskamy znacznie zmniejszenie zużycia wody i energii, co przełoży się na wysokość płaconych rachunków.

bateria prysznicowa termostatyczna 1

Bateria prysznicowa z termostatem – polecane modele:

Bateria prysznicowa z termostatem i deszczownicą – polecane modele: