Porady łazienkowe

Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką

Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką to dla właścicieli duże wyzwanie. Nie dość, że trzeba zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty, meble i akcesoria, to należy zrobić to w taki sposób, aby zachować jak największy komfort ich użytkowania. Do tego dochodzi kwestia estetyki i modnego wyglądu. Na szczęście jest kilka uniwersalnych rozwiązań, które pozwolą urządzić przestrzeń łazienkową, uwzględniając wszystkie potrzeby jej przyszłych użytkowników.

Miejsce na pralkę w aranżacji małej łazienki z prysznicem i pralką

Urządzanie łazienki zawsze należy rozpocząć od przygotowania dobrego planu. Przestrzeń należy podzielić na strefy: sanitarną, kąpielową, umywalkową oraz wyznaczyć miejsce do prania.  Strefa kąpielowa powinna znaleźć się w głębi łazienki, a umywalkowa jak najbliżej drzwi. Wygospodarowanie miejsca na pralkę w małej może być o tyle trudne, że pralkę ze względu na duże gabaryt trudniej ukryć we wnętrzu. Jest jednak kilka trików, które pozwalają na uzyskanie świetnego efektu. Oto one:

  • Ustawienie pralki na równi z linią dolnych szafek, razem z umywalką i zamaskowanie całości górnym blatem. Przód  pralki może być odsłonięty lub ukryty za frontem szafki.
  • Wykorzystanie wnęki w łazience, jeśli taka jest we wnętrzu. Skomponowanie pralki z półkami, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń.
  • Wykonanie mebli pod wymiar, które będą sięgały sufitu. Meble mogą mieć kształt słupka. W dolnej części zabudowy znajdzie się urządzenie, górę będą tworzyć praktyczne szafki i półki.

Rozwiązania optycznie powiększające wnętrze

Aranżując małą łazienkę z prysznicem i pralką, warto zastosować rozwiązania, które optycznie powiększ wnętrze, nadając mu wrażenia większego niż w rzeczywistości. Należy pamiętać, aby wszystkie elementy wyposażenia umieszczać pod ścianą. Starajmy się wybierać ceramikę sanitarną  zawieszaną na stelażach oraz podwieszane meble. Ułatwi to sprzątanie trudno dostępnych miejsc.

W małych łazienkach nie korzystnie wyglądają masywne kabiny z brodzikami, dlatego warto je zastąpić prysznicem bez brodzika bądź prysznicem z brodzikiem podpłytkowym. Podłoga prysznica znajdować się będzie na tym samym poziomie co całość posadzki w łazience, co optycznie powiększy całe pomieszczenie.

Rezygnacja z tradycyjnej umywalki wpuszczanej na rzecz modelu nablatowego pozwoli nam też na zaoszczędzenie miejsca w szafkach. W wolnej przestrzeni będziemy mogli przechowywać kosmetyki, ręczniki czy niezbędne środki czystości.

Aranżując przestrzeń, warto również pamiętać o właściwym doborze barw. Ciemne i mocne wzory mogą przytłaczać, co z pewnością nie powiększy pomieszczenia. Warto do wnętrza wprowadzić jasne kolory. Możliwości jest dużo od klasycznej bieli po beże, kremy, rozmyte szarości czy chłodny jasny błękit. Istotna jest również wielkość płytek, im większe, tym lepiej. Kolor fug powinien być zbliżony do barw płytek, tak aby nie dzielić optycznie i tak małej powierzchni. Wizualne powiększenie pomieszczenia uzyskamy również dzięki lakierowanym płytkom oraz elementom lustrzanym, które będą odbijały światło.

Oświetlenie w małej łazience prysznice i pralką

Małe pomieszczenia są zazwyczaj słabo oświetlone, nie mają okna, więc nie dociera do nich naturalne światło. Prawidłowe oświetlenie odgrywa istotną rolę w aranżacji wnętrz, powiększa wizualnie pomieszczenie i je rozświetla. W łazience będziemy mieli kilka rodzajów oświetlenia w zależności od strefy. Musimy wybrać oświetlenie główne, poboczne oraz te, które będzie pełniło funkcje dodatkowe np. dekoracyjne. W małej łazience należy zrezygnować z lamp zwisających jako główne źródło światła. Wytwarzają cień i niezbyt korzystnie wygląda to we wnętrzu. Nie sprawdzą się więc żyrandole, ale już zabudowane plafony umieszczone na środku sufitu, jak najbardziej tak. W małych łazienkach można zastosować umieszczoną na suficie oprawę oświetleniową wykorzystującą żarówki halogenowe, świetlówki kompaktowe czy listwy LED. Warto też pomyśleć o innych źródłach oświetlenia nad lustrem oraz nad strefą natryskową.